Wallstreetští okupanti se vracejí do parku

New York – Účastníci protestního hnutí Okupujte Wall Street se už vrátili do Zuccottiho parku v New Yorku, odkud se museli v úterý na nařízení radnice stáhnout kvůli úklidu. Podle nařízení soudních orgánů si ale už znovu nesmějí stavět stany či jiné přístřešky, ani používat spací pytle, generátory a další vybavení. Soud zákaz odůvodnil mimo jiné tím, že tím porušují práva vlastníka parku, brání jeho povinnosti park udržovat a narušují právo lidí, kteří si chtějí tohoto prostoru užít v plném bezpečí.

Protestující se nicméně hodlají obrátit na soud, aby získali povolení v parku znovu stany postavit. Za dva měsíce trvání hnutí vytvořili skutečné stanové městečko – s kuchyní, knihovnou, ošetřovnou, nechybělo ani centrum pro rozdělování oblečení.

Hnutí Okupujte Wall Street trvá už dva měsíce a protestuje proti sociální nerovnosti a moci bank. Newyorská radnice nařídila vyklizení parku především kvůli úklidu – ze zdravotních i bezpečnostních důvodů. Během vyklízení policisté zatkli na 200 osob, které se bránily odchodu nebo se prý chovaly nepřístojně.

Demonstrace v Berkeley
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Jeff Chiu

V předchozích dnech byla podobně vyklízena tábořiště například v kalifornském Oaklandu či oregonském Portlandu. V Oaklandu ale už ve večerních hodinách demonstranti několik stanů znovu postavili, rovněž u kalifornské univerzity v Berkeley byly stany znovu vztyčeny.

V Berkeley v úterý policisté postřelili dvaatřicetiletého studenta, který v prostoru laboratoří vytáhl zbraň. Muž svým zraněným podlehl v nemocnici.

Asi tři stovky demonstrantů pochodovaly v úterý ve Washingtonu k Bílému domu, kde vyzývali prezidenta Baracka Obamu, aby se k nim připojil.