Nová Montiho vláda složila přísahu

Řím – Nový italský premiér Mario Monti dnes složil přísahu poté, co sestavil vládu a předložil její složení prezidentovi republiky Giorgi Napolitanovi. Monti sám přebírá v novém šestnáctičlenném kabinetu resort hospodářství. Vláda je tvořena pouze odborníky a má do řádných voleb do parlamentu v roce 2013 zemi vyvést především z vážné dluhové krize. Hlasování o důvěře nové vládě by se mělo uskutečnit ve čtvrtek v Senátu a v pátek v Poslanecké sněmovně. Očekává se, že Montim navržený kabinet v parlamentu projde.

Vláda odborníků, v níž jsou tři ženy a několik ministrů bez konkrétního rezortu, složila přísahu téměř v plném počtu. Slavnostního aktu se nemohl zúčastnit pouze nový ministr obrany Giampaolo di Paolo, který je v Afghánistánu.

Osmašedesátiletý Monti se zároveň rozhodl vytvořit ministerstvo rozvoje, infrastruktury a dopravy, které povede Corrado Passera, dosavadní šéf druhé největší bankovní skupiny v zemi Intesa Sanpaolo. Funkci ministryně vnitra přebírá Anna Maria Cancellieriová. Ministrem kultury má být dosavadní rektor katolické univerzity v Miláně Lorenzo Ornaghi.

Hlavním úkolem vlády je prosadit reformní program šokové terapie, který by jen v rámci úspor měl italskému státu ušetřit příští rok výdaje kolem 25 miliard eur. Celkovým cílem mají být změny vedoucí ke zvýšení produktivity práce a zvýšení konkurenceschopnosti italského zboží na světových trzích.

Očekává se, že navržený kabinet v parlamentu projde. Monti si vyjednal podporu především doposud nejsilnější opoziční formace levého středu Demokratické strany (PD) a strany Lid svobody (PDL) odstoupivšího premiéra Silvia Berlusconiho. Naopak Liga severu, jeden z hlavních Berlusconiho spojenců, podpořit Montiho kabinet odmítá.

Dosavadní premiér Berlusconi podal v sobotu demisi poté, co jeho koalice ztratila v parlamentu většinu. Hlavní podíl na tom měla neschopnost Berlusconiho kabinetu prosadit skutečně zásadní reformy zaměřené na snížení zadluženosti země.

Video Reportáž Jany Horké
video

Reportáž Jany Horké