Maďarská továrna vypouštěla jód do ovzduší, zdraví prý neohrozila

Budapešť – Za zvýšený výskyt stopové koncentrace radioaktivního jódu nad sedmi evropskými zeměmi je možná zodpovědná továrna na výrobu izotopů nedaleko Budapešti. O záhadné radiaci, jejíž hladina byla označena jako „extrémně nízká“, nicméně přesto nezvykle zvýšená, poprvé informovala minulý pátek Mezinárodní agentura pro atomovou energii. Šéf maďarské firmy sice připustil, že továrna v posledních měsících vypouštěla do ovzduší jód ve větším množství než obvykle, ale jeho koncentrace v ovzduší není nebezpečná a na sérii naměřených výskytů v několika zemích prý nemohla mít zásadní vliv.

„Nebylo to nic mimořádného,“ prohlásil József Környei, který vede továrnu v maďarském Csillebérku. „Jisté množství je vypouštěno neustále. V tomto případě bylo nicméně vyšší než obvykle,“ připustil. Nízké hladiny radiace zaregistrovalo Česko, Rakousko, Slovensko, Německo, Švédsko, Francie a Polsko. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové naměřený obsah jódu v ovzduší v žádném případě neohrožuje zdraví obyvatel.

Környei poznamenal, že množství jódu 131 vypouštěného komínem bylo zvýšené během první poloviny roku, ale bylo prý pod povolenou úrovní. Institut pak v létě výrobu přerušil kvůli výměně filtrovacího zařízení a znovu ji spustil v září, a to při nezměněném množství vypouštěného izotopu. Nyní výrobu znovu přerušil. Institut však údajně vypustil jen 39 procent ročního limitu radioaktivity povoleného maďarským hlavní hygienikem.

Környei dnes vyloučil, že zvýšenou radioaktivitu ve střední Evropě je možné připsat výhradně institutu, jemuž šéfuje. „Možná jsme přispěli částečně,“ citovala ho agentura MTI.