Agentura pro jadernou energii vyzvala Írán k vysvětlení programu

Vídeň - Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii chce prověřit možnost využití íránského jaderného programu k vojenským účelům. Podle Jukia Amana by takový úkol měla zjistit speciální mise, a proto vyzval Teherán k jednáním. Nedávná zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii naznačila, že Írán může vyvíjet atomovou zbraň. Teherán dokument odmítl jako nevyvážený a politicky motivovaný.

„Vyzývám Írán k neodkladné a podstatné spolupráci s agenturou a žádám, aby poskytl vysvětlení možné vojenské dimenze svého jaderného programu,“ citovala Amana agentura DPA. Teherán však zprávu bezprostředně po jejím zveřejnění odmítl jako nevyváženou a politicky motivovanou. Trvá na tom, že jeho jaderný program je výhradně mírový.

Podle íránských parlamentních zdrojů je na příští týden svoláno mimořádné jednání parlamentu, na němž se bude jednat o příští spolupráci Íránu s agenturou. Íránský parlament, kde mají největší slovo stoupenci režimu, a to v zásadních otázkách, jako je jaderná politika nebo vztahy se Západem, tradičně zastává ve srovnání s vládou radikálnější postoje.