Na potlačení studentů vzpomínali i Řekové – potyčkami v ulicích

Atény – Výročí událostí nepříliš odlišných od 17. listopadu 1989 v Československu dnes využily desítky tisíc lidí k demonstracím v centru Atén. Řekové si v ulicích metropole připomněli 38. výročí krvavého potlačení studentského povstání tehdejším vojenským režimem a ani dnešní akce se neobešla od vzájemných potyček s policií. Ta pro nastolení pořádku musela použít slzný plyn. Hlášeno je pět zraněných, z toho čtyři policisté a jeden demonstrant. Policie předvedla k výslechu skoro 80 osob, z nichž 11 bylo zatčeno.

 V Aténách se uskutečnily dva průvody. První, ve kterém bylo podle odhadů 6 tisíc lidí, tvořili zejména studenti, anarchisté a sympatizanti levice. Dav vyrazil tradičně od aténské polytechnické školy a dorazil k velvyslanectví Spojených států, jakožto tehdejšímu spojenci bývalé vojenské junty. Incidenty s policií vyvolali strejně jako v minulosti maskovaní anarchisté, kteří u budovy parlamentu na náměstí Syntagma (Ústavy) napadli pořádkové síly zápalnými lahvemi. Policisté odpověděli slzným plynem.

Manifestanti třímali transparenty s nápisy přirovnávající banky, Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) k juntě. „Junta neskončila v roce 1973, povstaňme proti vládě EU-MMF“, stálo na jednom z nich. Demonstranti také projevovali odpor ke složení nové přechodné vlády premiéra Lukase Papadimose, která obdržela ve středu důvěru drtivé většiny řeckého parlamentu a která by měla zemi dovést k předčasným parlamentním volbám naplánovaným na 19. února. Účast v ní má také krajně pravicová strana Lidová ortodoxní výzva (LAOS), jejíž nynější předseda byl členem mládežnické organizace někdejšího vojenského režimu.

K první skupině se připojili demonstranti, které na náměstí Omonia (Svornosti) svolala Komunistická strana Řecka (KKE), která společně s Koalicí radikální levice (SYRIZA) odmítla ve středu novou vládu podpořit. Do akce se připojili hlavně levicoví aktivisté a členové odborů. V centru Atén demonstrovalo celkem podle odhadů policie 15 tisíc lidí, podle
organizátorů jich byl dvojnásobek, uvedl server týdeníku To Vima. Řecké úřady se dnes v očekávání případných násilností na demonstraci připravily a v Aténách zmobilizovaly 7 tisíc strážců zákona.

Řecko, které stojí na pokraji bankrotu, zažilo v posledních dvou letech sérii demonstrací a stávek na protest proti úsporným snahám předchozí socialistické vlády Jorgose Papandrea. Nový premiér Papadimos, který si získal sympatie tří ze čtyř Řeků, ale neslíbil žádnou úlevu a naopak upozornil, že těžké časy budou dál pokračovat.