Filipínská exprezidentka byla zatčena

Manila - Bývalá filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová byla dnes zatčena ve svém nemocničním pokoji v metropoli Manile kvůli obvinění z volebních podvodů. Stalo se tak krátce poté, co filipínský soud vydal na exprezidentku zatykač, aby jí zabránil opustit Filipíny. Čtyřiašedesátiletá Arroyová veškerá obvinění popírá a tvrdí, že je jí upíráno právo odcestovat do zahraničí ke zdravotnímu vyšetření, které prý nutně potřebuje vzhledem k tomu, že trpí vzácnou kostní chorobou.

Politička po zatčení nebyla spoutána ani odvedena do vazební cely, její obhájci dokonce s poukazem na její zdravotní stav zabránili policistům, aby jí přečetli její práva. „Je nyní pod naší kontrolou, v naší vazbě,“ řekl šéf příslušného policejního okrsku Franklin Bucayu. „Postavili jsme před dveře jejího pokoje dva policisty a dole hlídkují další,“ dodal.

Filipínský nejvyšší soud dnes nejprve potvrdil právo Macapagalové-Arroyové k vycestování ze země, ale soud nižší instance poté vydal na exprezidentku zatykač, který jí cestu do ciziny znemožňuje. Obvinění z volebních podvodů, které s sebou nese trest až 40 let vězení, vznesla dnes u manilského soudu filipínská volební komise.

Arroyová měla falšovat volební výsledky

Macapagalová-Arroyová se pokusila opustit se svým manželem Filipíny v úterý, byla však zadržena na letišti s odůvodněním, že je proti ní stále vedeno vyšetřování. Od úterka se někdejší prezidentka zotavuje v nemocnici a zatím není jasné, zda by vzhledem ke svému zdravotnímu stavu mohla být umístěna do vazební cely.

Nástupce a ostrý kritik Macapagalové-Arroyové, stávající prezident Benigno Aquino zvítězil v posledních prezidentských volbách především díky slibům, že tvrdě zasáhne proti mocně rozšířené korupci na Filipínách. Začít chce prý právě u Macapagalové-Arroyové, která je kromě údajných snah o falšování výsledků při parlamentních volbách v roce 2007 ve prospěch svých kandidátů podezřelá také ze zpronevěry, včetně využívání státních fondů pro svou vlastní předvolební kampaň.

Macapagalová-Arroyová bude druhou filipínskou hlavou státu, která stane před soudem. Její předchůdce Joseph Estrada byl svržen v roce 2001 kvůli obviněním z korupce a odsouzen na doživotí. Macapagalová-Arroyová mu později udělila milost.