Zadrženým piťovcům hrozí až doživotí

Bratislava – Dvě desítky lidí obvinila slovenská policie z násilných trestných činů a z úvěrových podvodů. Všichni obvinění patří k jednomu z nejsilnějších gangů v Bratislavě. Část z nich – včetně Juraje Ondrejčáka, označovaného za šéfa skupiny – skončila ve vyšetřovací vazbě. V případě prokázání viny jim hrozí až doživotí, uvedla policie po největším zátahu proti organizovanému zločinu od vzniku samostatného Slovenska, který se odehrál tento týden. Ministr vnitra dnes taky hájil razanci zásahu, která podle něj byla oprávněná.

Ondrejčák, přezdívaný Piťo, je spolu s dalšími třemi muži podezřelý z útoku na konkurenční gang. Čtveřice prý stála za loňským výbuchem auta v západoslovenské Trnavě a plánovala podpálení dalších vozidel.

Další členové skupiny takzvaných piťovců podle policie pomocí nastrčených osob podvodně vyřizovali hypoteční úvěry ve Spojených státech a peníze po převodu na Slovensko vybírali z účtů. Dohromady se tak dostali nejméně k 1,1 milionu eur (28,2 milionu korun). Gang rovněž údajně vyhotovoval falešné doklady lidem, kteří mu při úvěrových podvodech pomáhali, a čelí také obvinění z drogových deliktů.

V úterý kriminalisté na vícero místech Slovenska s pomocí 350 policistů zejména ze speciálních jednotek a s nasazením vrtulníku uskutečnili proti piťovcům rozsáhlou razii. Během ní zadrželi 20 lidí a dohromady z různých trestných činů obvinili 23 osob. Kritici zátahu tvrdili, že jde o součást kampaně před předčasnými volbami, kdy se ministerstvo vnitra a policie chtějí na veřejnosti pochlubit razantními kroky proti podsvětí.


„Když jdete zadržet desítky nebezpečných osob, zásah musí být razantní. Policie bude takto postupovat vždy, když půjde o podezření ze závažných trestných činů,“ obhajoval dnes ministr vnitra Daniel Lipšic nasazení maskovaných a ozbrojených policistů. Tvrdil rovněž, že zásah byl proveden profesionálně. Policejní prezident Jaroslav Spišiak na tiskové konferenci dodal, že policie mohla postupovat i razantněji. „Nepoužili jsme až takové prostředky, které bychom (ještě) dokázali obhájit,“ řekl.

Piťovci jsou známi tím, že se po Bratislavě vozí v luxusních opancéřovaných vozech a nosí neprůstřelné vesty. Podle seznamu, který dříve v letošním roce unikl z policie, gang čítá 44 osob.


Video Reportáž Olgy Bakové
video

Reportáž Olgy Bakové

Ondrejčák měl dosud čistý trestní rejstřík. Bývalý šéf Úřadu pro boj s kriminalitou Jozef Šátek i v této souvislosti považuje nasazení vrtulníku za neadekvátní. „Nasadit na dvacet zadržených pachatelů 350 speciálně vycvičených policistů se mi zdá až příliš velký počet – a úplně zbytečný,“ vysvětluje. Ministr Lipšic ale razantní zákrok obhajuje a slibuje, že v boji proti podsvětí nepoleví.