Polský parlament opět věří Tuskovi a jeho vládě

Varšava - Nová polská vláda premiéra Donalda Tuska dnes získala bez problémů důvěru v parlamentu. Koaliční kabinet tvořený liberálně-pravicovou Občanskou platformou a lidovci podpořilo 234 poslanců ve 460členném Sejmu. Tuskova Občanská platforma vyhrála v říjnu už podruhé v řadě parlamentní volby.

Hlasování o důvěře předcházelo vystoupení předsedy vlády, který v pátek sněmovně představil svůj program zaměřený především na boj s dopady ekonomické krize a snižování zadlužení státu. V dolní komoře pro Tuskův kabinet zvedlo ruku 234 zákonodárců, 211 jich bylo proti. Potvrdily se tak předpoklady, že vláda vzhledem k těsné většině hladce projde.

Premiér se ve svém druhém funkčním období hodlá více zaměřit na reformy, které by Polsku pomohly udržet si status dobře prosperující země, která jako jediná v EU před třemi lety téměř bez šrámu proplula ekonomickou krizí.

Donald Tusk
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Alik Keplicz

Tuskova vláda chce zatočit s dluhy

Vláda chce například změnit penzijní a sociální systém a upravit daně tak, aby v příštích letech postupně snížila veřejný dluh. Úspory také mají vést k postupnému snižování rozpočtových schodků.