Bangkok uklízí po povodních

Bangkok - V thajském Bangkoku začaly masivní úklidové práce. Mají odstranit následky nejhorších povodní, které zemi zasáhly za posledních padesát let. Záplavy si vyžádaly téměř 600 mrtvých. Vážně poškodily celé hospodářství. Škody se pohybují v řádech miliard dolarů.

Vláda poslala armádu, katastrofa semkla i obyčejné obyvatele thajské metropole a přišel čas pro čety dobrovolníků. „Když se objevila první voda, bylo to hodně špatné. Teď už hladina klesá a my můžeme pomoct s úklidem,“ řekla jedna z obyvatelek Bangkoku. 

Protipovodňová opatření zachránila centrum metropole před největší masou vody postupující ze severu. Do některých okrajových čtvrtí se dá pořád dostat jen lodí. Může trvat týdny, než miliardy krychlových metrů vody zmizí. „Třeba v tom máme prsty my všichni. Země se otepluje a měli bychom za to přijmout odpovědnost. Brát větší ohledy na budoucnost,“ řekl jeden z obyvatel hlavního města.

Thajsko stále sčítá škody. Kromě zatopené zemědělské půdy povodně přinesly také razantní úbytek turistů. Ztráty v jednom z nejdůležitějších odvětví země mohou dosáhnout až půldruhé miliardy dolarů. Voda dál potápí i průmysl. Thajsko patří k hlavním světovým producentům počítačových harddisků. Povodně ale zasáhly polovinu výrobních kapacit a cena pevných disků dramaticky roste.