Liga arabských států odmítla požadavky Sýrie a znovu se sejde

Damašek – Liga arabských států (LAS) odmítla požadavek Sýrie na úpravu podmínek pro zhruba 500 pozorovatelů, kteří měli posoudit ukončení krvavých represí v zemi. Sýrie sice s pozorovatelským plánem již dříve souhlasila, ale nabídla vlastní podmínky.  Prezident Bašár Asad navíc v rozhovoru pro britský list Sunday Times prohlásil, že se navzdory vypršenému ultimátu odmítá podřídit výzvě Ligy. Ministři zahraničí LAS si proto na čtvrtek naplánovaly další mimořádné jednání, kde se syrským povstáním budou zabývat. Zahraniční agentury mezitím přinesly zprávu o prvním raketovém útoku povstalců v ulicích Damašku od začátku bojů v Sýrii. Mělo jít o nejméně dvě střely z granátometu namířené na vládní budovy. 

V Damašku dnes podle zatím oficiálně nepotvrzených zpráv minimálně dvě střely z raketometu zasáhly budovu syrské vládnoucí politické strany Baas. „Útok přišel těsně před úsvitem a budova byla téměř prázdná. Zřejmě to bylo myšleno jako vzkaz režimu,“ řekl jeden ze svědků. „Viděl jsem dým stoupající z budovy a hasičské vozy kolem ní,“ dodal.

K útoku se přihlásila Syrská svobodná armáda tvořená vojenskými zběhy, kteří přebírají stále větší iniciativu a podle analytiků hrozí vypuknutí skutečné občanské války. OSN odhaduje, že v bojích už zahynulo přes 3 500 lidí. „V tom, co udělám, abych zemi zachránil, nemám žádnou hranici. Jsem tady, abych sloužil své vlasti,“ vzkázal syrský prezident.

Bašár Asad, syrský prezident:

„Musíme ozbrojencům, zabránit dělat to, co dělají - zabíjejí civilisty a masakrují lidi po celé Sýrii. Zajistit se to dá jenom tak, že budeme vyhledávat ozbrojené lidi, pronásledovat ozbrojené gangy, zabraňovat přivážení zbraní ze sousedních zemí, předcházet sabotážím a vynucovat pořádek“.


Ministři zahraničí LAS ve středu pozastavili členství Sýrie v lize a dali režimu prezidenta Asada tři dny na zastavení krveprolévání, jinak mu pohrozili ekonomickými sankcemi. „Konflikt bude pokračovat,“ řekl Asad listu Sunday Times. „Sýrie se neskloní,“ dodal. Ve čtvrtek se kvůli Sýrii proto znovu sejdou ministři zahraničí LAS.

Ultimátum Ligy vypršelo v sobotu, násilí v zemi však pokračovalo. Syrští aktivisté ohlásili nejméně 15 nových obětí potlačování protivládních protestů. Podle izraelského ministra obrany Ehuda Baraka už Asad dospěl k bodu, z něhož není návratu, a riskuje, že ho potká stejný osud jako bývalé vůdce Libye Muammara Kaddáfího a Iráku Saddáma Husajna. 

Asad také prohlásil, že se volby budou konat v únoru nebo březnu. Syřané podle něj zvolí parlament, který sestaví novou ústavu. Obsahovat bude kromě jiného i podmínky prezidentských voleb.

Shodou okolností právě dnes zveřejnilo svůj politický program opoziční hnutí Syrská národní rada. Chce v Sýrii prosadit pluralitní demokracii a důstojný parlamentní systém. Pro přechodné období je připravena spolupracovat s vojenskou pomocí pro zajištění bezpečnosti. Rada slibuje také přípravu svobodných voleb a ústavu, kterou hodlá předložit k referendu. Jestliže ji Syřané schválí, mají se do půl roku konat parlamentní volby. Rada byla ustavena 2. října v Istanbulu, ale kromě libyjské přechodné vlády ji zatím nikdo neuznal.