Povstalci prý zajali exšéfa Kaddáfího rozvědky

Tripolis - Bývalý šéf rozvědky někdejšího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího Abdalláh Sanúsí byl údajně dopaden a zatčen na jihu Libye. Oznámily to dnes svobodná libyjská televize a zdroje z Přechodné národní rady (NTC) citované světovými agenturami. Sanúsí je jedním ze tří Libyjců, na které v červnu vydal mezinárodní zatykač Mazinárodní trestní soud (ICC) v Haagu. Zpráva o jeho dopadení přichází den poté, co byl zadržen Kaddáfího nejznámější syn Sajf Islám.

Jeden z nejvyšších velitelů bývalých povstaleckých jednotek loajálních libyjské přechodné vládě, generál Ahmad Hamdúní, ale agentuře Reuters upřesnil, že povstalečtí bojovníci Sanúsího zatím jen obklíčili a vyjednávají s ním, aby se vzdal. Upřesnil, že jeho muži jednali na základě informace od místních obyvatel, a potvrdil, že obklíčili dům Sanúsího sestry v pouštním městě Birak.

V sobotu zadrželi povstalečtí bojovníci v téže oblasti zřejmě nejvlivnějšího z Kaddáfího synů Sajfa Isláma. Ten byl spolu se svým otcem v trojici Libyjců hledaných ICC. Muammar Kaddáfí byl dopaden a zabit 20. října. O Sanúsím se věřilo, že se mu zřejmě podařilo uprchnout do Mali.

Jednašedesátiletý exšéf rozvědky a Kaddáfího švagr a blízký spolupracovník plukovník Abdalláh Sanúsí byl v letošní občanské válce považován za hlavního organizátora násilí proti demonstrantům, zejména v Benghází, a byl nejspíše odpovědný za rekrutování zahraničních žoldáků. Rodák ze Súdánu byl údajně i v čele prezidentské gardy, která měla na 22 000 mužů a která kromě ochrany Kaddáfího střežila i strategické objekty v zemi.