V New Yorku byl zatčen muž podezřelý z plánování atentátů

New York – Obvinění z plánování teroristických útoků na různé cíle včetně policie a poštovních úřadů čelí 27letý muž, kterého zatkla newyorská policie. Oznámil to newyorský starosta Michael Bloomberg, podle něhož jde o sympatizanta teroristické sítě al-Káida. Podezřelý muž žijící na Manhattanu v centrálním New Yorku byl obviněn ze tří skutků souvisejících s terorismem a v dalších dvou bodech. O případu informoval v neděli večer Bloomberg na společné tiskové konferenci s šéfem tamní policie a manhattanským prokurátorem.

Podle starosty byl muž jménem Jose Pimentel zatčen v sobotu a byl obviněn z několika trestných činů, mimo jiné i z držení výbušniny, kterou prý chtěl použít proti jiným osobám a majetku za účelem terorizování veřejnosti. Pimentel se údajně inspiroval činností al-Káidy, ale jednal sám. Podle policie chtěl mimo jiné sestrojit potrubní bombu podle návodu z časopisu, který vydává al-Káida na Arabském poloostrově.

Před soudem obhájce Pimentela, známého také pod přezdívkou Muhammad Yusuf, obvinění popřel. Američan původem z Dominikánské republiky přesto z rozhodnutí soudu musí zůstat ve vazbě bez možnosti propuštění na kauci. Pokud bude později shledán vinným, hrozí mu až doživotní vězení.

Cílem atentátu údajně měli být mimo jiné američtí vojáci, kteří se vrátili z Afghánistánu a Iráku. Policejní komisař Raymond Kelly řekl, že dalšími cíli byli policisté a poštovní úřady. Podezřelý, kterého Kelly označil za „osamělého vlka“, byl sledován od května 2009. Pimentel podle Reuters připustil, že „podnikal aktivní kroky k sestrojení potrubní bomby, k jejímuž dokončení mu prý “zbývala jedna hodina".

Cyrus R. Vance Jr., manhattanský vrchní státní zástupce:
„Obžalovaný prohlásil, že věří v násilný džihád a vyznává násilnou ideologii. To vyplývá i z jeho internetových stránek nazvaných Pravý islám.“


Vyšetřovatelé zasáhli, když už byly tři malé bomby z trubek a hřebíků krátce před dokončením. Jejich sílu ukázali zkušebním odpálením repliky v autě. Nešlo ale o žádné širší spiknutí řízené ze zahraničí. Pimentel za svůj vzor pokládal Anwara Awlakího, ideologa teroristů, kterého Američané zabili bezpilotním letounem 30. září v Jemenu. Inspiroval se jeho internetovými články.

Nezaměstnaný Američan původem z Dominikánské republiky se svými extrémními názory netajil. Jimi znervózňoval i své podobně smýšlející přátele. Policie ho preventivně držela v hledáčku od května 2009.

Video Newyorské úřady zabránily atentátu
video

Newyorské úřady zabránily atentátu

New York je považován za jeden z hlavních cílů radikálů z al-Káidy od teroristických útoků z 11. září 2001. Úřady později zaznamenaly několik neúspěšných pokusů o atentáty, z nichž nejblíže měl k uskutečnění pokus Američana pákistánského původu Faisala Shahzada z května 2010. Tehdy později odsouzený Shahzad umístil podomácku vyrobenou bombu do automobilu, který zaparkoval na rušném Times Square v srdci New Yorku. Bomba však selhala.