V Kambodži začal proces se třemi představiteli Rudých Khmérů

Phnompenh – V Kambodži dnes začal ostře sledovaný soudní proces se třemi protagonisty někdejšího totalitního marxistického režimu Rudých Khmérů. Na lavici obžalovaných usedli někdejší ministr zahraničí Iang Sary, hlavní ideolog režimu Nuon Chea a někdejší premiér Khieu Samphan.

Dnešek je důležitým dnem v novodobé historii Kambodže. Třicet let po krutovládě totiž jde o poslední šanci, kdy se mohou oběti nebo jejich příbuzní dočkat částečné spravedlnosti a dovědět se více o motivech počítání Pol Potova režimu. Před mezinárodním soudem v kambodžské metropoli Phnompenhu totiž stanuli tři nejvyšší dosud žijící činitelé totalitního marxistického režimu, jenž zemi vládl v letech 1975 až 1979.

„Soud chce informovat přítomné, že tento týden jde o zahajovací řeč žalobce a o krátkou odpověď obžalovaných a jejich obhájců,“ uvedl dnes předsedající soudce Nil Nonn. Celý obří proces je rozdělený do několika samostatných, po jednotlivých bodech obžaloby. Nejdřív se projednává odvlékání obyvatel hlavního města Phnompenu na venkov, kde se měli živit jako rolníci. Nejvyšší představitelé režimu jsou obviněni z genocidy a zločinů proti lidskosti. 

Hlavní ideolog Rudých Khmerů a druhý nejvyšší činitel režimu Nuon Chea, expremiér Khieu Samphan, bývalý ministr zahraničí a třetí nejvyšší činitel Rudých Khmerů Ieng Sary a jeho manželka a někdejší ministryně sociálních věcí Ieng Thirith
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo

Mezi souzenými chybí bývalá ministryně sociálních věcí, Saryho manželka Ieng Thirith, která se měla zodpovídat mimo jiné z genocidy. Soud minulý týden nařídil její propuštění, protože prý není způsobilá stanout před soudem kvůli demenci. Žalobci se však proti tomu odvolali a obviněná musí zůstat ve vazbě nejméně do dalšího rozhodnutí, které by mělo padnout do dvou týdnů, informovala dnes agentura AFP.

Za vlády Rudých Khmerů, která uskutečňovala směsici maoismu a nacionalismu, přišly o život v důsledku vyčerpání, hladu, nemocí, mučení a poprav více než tři miliony Kambodžanů, tedy nejméně čtvrtina tehdejší populace.