RB OSN projedná stále napjatou situaci v Jemenu

New York – Kvůli stále napjaté situaci v Jemenu se dnes schází Rada bezpečnosti OSN. Kromě odpůrců režimu totiž už odchod a souzení prezidenta Sáliha žádají otevřeně i někteří tamní poslanci. Sálih před časem sice s arabskými státy uzavřel dohodu o ukončení násilností a přislíbil, že odstoupí, pořád se ale nic neděje a v ulicích země dál umírají lidé, kteří se jeho režimu postaví. Od února už jich zemřelo víc než 950, 25 tisíc dalších bylo zraněno.

Tlak západních zemí proti jemenskému prezidentovi Sálihovi neutichá a výzvy k uklidnění situace v Jemenu sílí. Situace se však mění i na domácím poli, neboť proti režimu se začínají stavět i tamní politici. Jemenský poslanec Fuád Dahaba vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby dohnala prezidenta Sáliha před Mezinárodní trestní tribunál.

Fuád Dahaba, jemenský poslanec

„Řešením teď už není Sálihův podpis, ale jeho předání soudu. Žádná imunita ani záruky. Oběti násilí napsaly svou krví, že Sálih musí být souzen.“


Podle Dahaba Sálih bojkotuje všechny snahy ukončit krizi v Jemenu a veškeré dohody o ukončení nepokojů byly k ničemu. Vůdce Jemenu minulý týden prohlásil, že je připravený se prezidentského úřadu vzdát a odejít do tří měsíců, ale podle současné situace to vypadá, že to je jen planý výkřik do tmy. Jen v říjnu, poté co Sálih podepsal s Ligou arabských států dohodu o příměří, zemřela více než stovka lidí.