V poušti může vyrůst ledovec

Amsterdam - Holandský umělec a bojovník za ochranu životního prostředí Ap Verheggen chce dokázat, že i nemožné je možné. Pracuje na tom, aby v poušti vyrostl ledovec. A to pomocí solární energie. Projekt je založený na technologiích, které se používají na zimních stadionech. První pokusy vypadají slibně. Za dvanáct hodin se inženýrům podařilo na hliníkové desce uložené v kontejneru se simulovanými pouštními podmínkami vytvořit jeden centimetr ledu.

Podle holandského umělce Apa Verheggena je na poušti možné pomocí solární energie vyrobit led. Nad dunami saharského písku se tyčí obří stroj, jakýsi kovový list, 20 metrů dlouhý a 4 metry vysoký. Celý ho pokrývají solární panely. Fotovoltaické články, které využívají sluneční paprsky na vrchní části listu, produkují energii, která na stinné části vespodu vyrábí led. Verheggen dal svému vynálezu, který je napůl socha a napůl stroj, jméno Sluneční ledovec. 

Aby dokázal, že jeho návrh není pouhou fantazií umělce zapáleného pro ekologii, přizval si ke spolupráci inženýry z holandské společnosti Cofely, která se specializuje na chladírenská zařízení. Ti provedli v prostředí, které simulovalo teplotní a povětrnostní podmínky na poušti, řadu testů. A výsledky skutečně ukazují na to, že je technologicky možné přeměnit výpary z pouštního vzduchu na led, a to čistě za pomoci solární energie. 

„Z jednoho metru čtverečního solárních panelů vyrobíme asi 100 kilowattů energie. Takže potřebujeme asi 10 metrů čtverečních fotovoltaických článků k tomu, abychom získali jeden metr čtvereční ledu,“ říká hlavní inženýr firmy Cofely Jan Alkemade. 

Projekt má před sebou ještě řadu laboratorních testů a pak během roku 2013 by se měl Sluneční ledovec konečně objevit někde na Sahaře. Kde přesně to bude, není stále jasné, už teď se ale o stroj na led přihlásil první zájemce.