Škodlivin je ve vzduchu víc, než vědci čekali

Ženeva - Koncentrace plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování, dosáhla rekordních hodnot. Podle dnes zveřejněné zprávy Světové meteorologické organizace (WMO) překračuje množství těchto plynů nejčernější odhady vědců. Zpráva uvádí, že koncentrace oxidu uhličitého dosáhla 389 částic CO2 v milionu částic atmosféry (ppm), což je nejvyšší hodnota od začátku průmyslové revoluce v polovině 18. století.

Vedle koncentrace oxidu uhličitého, která od doby před průmyslovou revolucí stoupla o 39 procent, se o 20 procent zvýšila také koncentrace oxidu dusného a dokonce o 158 procent koncentrace metanu. Podle zprávy, která z vysokých hodnot viní především spalování fosilních paliv, úbytek lesů a používání hnojiv, jsou naměřené koncentrace vyšší než nejčernější odhady odborníku OSN z roku 2001.

Klimatolog Jan Pretel v rozhovoru pro ČT24 potvrdil, že koncentrace uvedených plynů narůstá. Nejde podle něj o nic nového - narůst je spíš exponenciální než lineární, a to od poloviny minulého století. Pretel upřesnil, že nárůst koncentrace CO2 je přímým důsledkem lidské činnosti s dopadem na celou planetu a celý klimatický systém.

Marta Machková, mluvčí ministerstva životního prostředí: „Emise skleníkových plynů v ČR klesly oproti roku 1990 o 33 procent.“


Video Reportáž Edity Horákové a Bohumila Vostala
video

Reportáž Edity Horákové a Bohumila Vostala

Skleníkové plyny jsou podle převažujícího vědeckého názoru odpovědné za globální oteplování. Ze 63 procent se na něm podle vědců podílí CO2, podstatný vliv ale mají i oxidy dusíku nebo metan.