Francii šokoval případ brutální vraždy školačky

Paříž - Šok dnes vyvolal ve Francii případ znásilnění a vraždy třináctileté školačky, jejíž údajný sedmnáctiletý vrah byl bez problémů přijat na střední školu, přestože je od loňska stíhán za jiné sexuální násilí. Student, jehož jméno policie nezveřejnila, minulý týden Agnes Marinovou znásilnil a zabil a její tělo spálil.

Svou oběť mladý násilník vlákal do lesa nedaleko školy, kterou oba navštěvovali. Podle policie byla vražda spáchána „mimořádně násilným a brutálním způsobem“. Další podrobnosti policie nezveřejnila.

Podle vyšetřovatelů byl pravděpodobný pachatel tichým, nekonfliktním žákem. Francouzská média ale upozornila, že student byl již v době vraždy stíhán za znásilnění jiné školačky, kterého se měl loni dopustit na jihu Francie. Okolnosti znásilnění byly obdobné s jediným rozdílem – svou loňskou oběť pachatel nezabil.

Psychiatři tehdy usoudili, že násilník nepředstavuje nebezpečí pro své okolí a může se vrátit do normálního života. Ještě před zahájením soudního procesu byl propuštěn z vazby. Student se pak s rodiči přestěhoval do střední Francie a navštěvoval školu v obci Chambon-sur-Lignon. Právě tam došlo ke druhému znásilnění a následné vraždě.

Francouzská média si dnes kladou otázku, jak mohl být student vyšetřovaný kvůli znásilnění přijat na jinou školu, která o jeho stíhání neměla žádné informace. Podle některých právníků je ale ani mít nemohla, protože vyšetřování nebylo uzavřeno – policie nesměla podávat informace a chlapec byl do rozsudku pokládán za nevinného.