Rusko: Sankce proti Íránu jsou nepřijatelné

Moskva – Moskva se ozvala proti sankcím, které na Írán včera uvalily Spojené státy, Velká Británie a Kanada. Podle Ruska je to nepřijatelné, sankce jsou prý v rozporu s mezinárodním právem. Nové sankce na íránské banky, chemičky a rafinérie mají donutit Írán, aby skoncoval se svým jaderným programem. Západní státy tímto opatřením zareagovaly na nedávnou zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii, která nevyloučila, že Írán vyvíjí jadernou zbraň. Írán sankce odsoudil a označil je za neúčinné. S novými sankcemi se dnes k USA připojila i Evropská unie.

„Ruská federace hodnotí podobné exteritoriální kroky jako nepřijatelné a odporující mezinárodnímu právu. Podobná praxe, jak ukazuje vývoj situace kolem íránského jaderného programu, vážně komplikuje orientaci na konstruktivní dialog s Teheránem,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. „Trvalé zesilování sankcí už dávno vyšlo za rámec řešení úkolů,“ uvedlo také ministerstvo. 

Sankce jsou reakcí na zprávu Mezinárodní atomové agentury z 8. listopadu. Ta naznačila možnost, že Teherán pracoval na vývoji jaderné zbraně. USA, Kanada a Británie proto rozšířily sankce. Na černé listině přibylo 11 jednotlivců a podniků. A pozornost se zaměřila na finanční sektor. "Ministerstvo financí tímto oficiálně identifikuje Írán jako subjekt, kde může docházet k praní špinavých peněz. Toto je nejsilnější oficiální varování, jaké můžeme dát, že jakékoliv transakce s Íránem představují vážné riziko podvodů,“ prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

S novými sankcemi proti Íránu se dnes k USA připojila i Evropská unie. Rozšířila počet osob a institucí, jichž se týkají.

Británie přerušila veškeré styky s íránskými bankami a Kanada tam zakázala vyvážet produkty pro průmysl těžby a zpracování ropy a plynu. „Vůbec poprvé identifikujeme celý íránský bankovní sektor včetně íránské Centrální banky, jako hrozbu pro vlády nebo finanční instituce, které s íránskými bankami obchodují,“ okomentoval to americký ministr financí Timothy Geithner. 

Írán dnes rozšířené sankce odsoudil. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí je označil za neúčinné. „Tyto sankce se nesou v duchu nepřátelství těchto zemí vůči našemu lidu. Jsou odsouzeníhodné a nemají žádný účinek,“ řekl. „Taková opatření náš lid odsuzuje, nebudou mít žádný dopad a jsou zbytečná,“ dodal. 

Náměstek íránského ministra pro ropu dnes také řekl, že Írán bude dál pokračovat ve vývozu: „Vývoz různých petrochemických výrobků do Evropy bude pokračovat za jakýchkoli okolností.“