Izrael chce vůči novinářům značně přitvrdit

Jeruzalém - Izraelští poslanci schválili v prvním čtení zákon o zpřísnění postihu novinářů za pomluvu. Zákon umožňuje pokutovat novináře, aniž by jim byl dokázán rozsah škody, kterou svou produkcí dotyčnému způsobili. V Izraeli má norma mnoho kritiků a rezignovala kvůli němu i vládní tisková poradkyně Eva Bergerová. Zákon mimo jiné umožňuje masivní zvýšení pokuty za pomluvu z nynějších 50 tisíc na 300 tisíc šekelů (na 1,5 milionu korun). V případě, že médium nezveřejní reakci poškozené strany, může se pokuta vyšplhat v přepočtu až na 7,6 milionu korun.

Odpůrci zákona soudí, že norma omezuje svobodu projevu a usnadňuje politikům soudní postih novinářů. Vláda například nedávno zakázala provoz palestinské stanici vysílající z východního Jeruzaléma s odůvodněním, že stanice šíří protiizraelskou propagandu. Za „nepohodlné“ zpravodajství prý hrozí uzavření také televizi Channel 10. V jejím případě jsou záminkou dluhy.

Bergerová je také děkankou žurnalistické fakulty na vyšší střední škole managementu. Své rozhodnutí zdůvodnila tím, že se nehodlá podílet na skrývání starých špatností za roušku demokracie. Podle ní je chyba už to, že vláda určuje, kdo je a kdo není novinář. Novinářské legitimace v Izraeli vydává vládní tiskové oddělení. Ke kritikům zákona se připojil i předseda parlamentu Reuven Rivlin. Řekl, že novináři sice návrh zákona vyprovokovali sami svou bezohledností, ale navrhovaný postih je nepřiměřený. Premiér Benjamin Netanjahu ale zákon obhajuje s tím, že dokud bude premiérem on, zůstane Izrael silnou demokracií. „Nikdo vám nebude říkat, co si máte myslet, co máte psát, po čem máte pátrat nebo co máte vysílat… Právo svobody slova ale mají všichni.“