Sýrie považuje rezoluci OSN za vyhlášení války

Damašek - Výbor OSN pro lidská práva dnes drtivou většinou 122 hlasů odsoudil Sýrii za násilí páchané na protivládních demonstrantech. Zástupci 13 států hlasovali proti a 41 se jich zdrželo hlasování. Rezoluci proti Sýrii, kterou vypracovalo Německo s Velkou Británií a Francií, podpořila řada arabských zemí: Bahrajn, Egypt, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Maroko a Saúdská Arábie. Syrský velvyslanec Bašár Džaafarí nazval dokument vyhlášením politické a diplomatické války Damašku a řekl, že Británie, Francie a Německo trpí „sýriofóbií“.

Syrský velvyslanec při OSN už v pondělí kritizoval návrh rezoluce OSN odsuzující krvavé potlačování opozice syrskými vládními silami.

Dokument „byl předložen v kontextu vyhlášení politické, mediální a diplomatické války mé zemi“, řekl Džaafarí výboru OSN. „Je to vyhlášení války, které má za cíl ovlivnit nezávislost našeho politického rozhodování a zabránit nám posunout se kupředu v našich národních politických programech,“ řekl také.

Sýrie slíbila OSN, že provede politické reformy a ukončí vojenské operace proti civilistům, kteří od března žádají demokratické změny a stále častěji také odchod prezidenta Bašára Asada. Podle činitelů Spojených národů ale Asad dosud žádný slib nesplnil.

OSN ostře kritizuje popravy

V rezoluci stojí, že výbor OSN „ostře odsuzuje pokračující vážné a systematické porušování lidských práv ze strany syrských úřadů, jako jsou svévolné popravy, nadměrné užití síly, pronásledování a zabíjení demonstrantů a ochránců lidských práv“. Dále odsuzuje nahodilé zatýkání, mučení nebo špatné zacházení se zadrženými, mezi nimiž jsou i děti.

Od Sýrie se nyní očekává, že umožní působení zahraničních pozorovatelů v zemi. Damašek na tento požadavek Ligy arabských států z 2. listopadu údajně bez výhrad přistoupil, násilnosti v zemi podle aktivistů ale pokračují.