Mexičtí vojáci zabavili mafii náklaďák s 15 miliony

Mexiko - Přes 15 milionů dolarů v hotovosti, které byly zřejmě původně v majetku drogového kartelu, padlo do rukou bezpečnostním silám v severozápadním Mexiku. Během bezpečnostní operace nebyl nikdo zadržen. Peníze byly dnes představeny na tiskové konferenci v mexické metropoli.

Vojenský oddíl se při pátečním zátahu v Tijuaně u hranice se Spojenými státy zmocnil nákladního automobilu, v němž ke svému překvapení našel nejen tři balíky s kokainem o neupřesněné váze, zbraně a klenoty, ale také 15,3 milionu amerických dolarů.

Peníze byly zřejmě přepravovány do úkrytu, jejž používají členové zločinecké organizace Joaquína Guzmána přezdívaného El Chapo (Prcek), sdělily mexické bezpečnostní zdroje. Vůdce kartelu ze státu Sinaloa Guzmán je nejhledanějším zločincem v Mexiku a Spojených státech.

Jde již o třetí takto významný úlovek. V roce 2007 bylo v jednom domě v mexické metropoli odhaleno 207 milionů dolarů, které patřily podnikateli čínského původu. A v září 2008 vojáci zabavili 26,2 milionu dolarů v Culiacánu, metropoli státu Sinaloa. Vždy šlo o peníze z obchodu s drogami.