Vědci v Peru zkoumají podivnou mumii

Lima - V Peru našli kosterní pozůstatky mumie z doby incké říše. Tvar lebky je však velmi zvláštní a pro vědce velmi záhadný. Pozůstatky patří zřejmě malému dítěti, které Inkové obětovali v andských horách bohům.

Mumii našli peruánští vědci v oblasti města Kuzko, které tvoří srdce dávné civilizace Inků. A není to první nález podobného druhu. V tomto případě se však vědci pozastavují nad neobvyklými rysy nalezené kostry. „Je 50 centimetrů vysoká, hlava je trojúhelníkového tvaru a oční důlky jsou příliš velké. Tyto proporce neodpovídají běžnému tvaru kostry lidí,“ podivuje se antropolog Renato Davila.

Vědci se domnívají, že jde o dvouleté dítě s nadměrně velkou hlavou. Ani čelist a zuby ale neodpovídají běžnému tvaru. Vzhledem k rozbité lebce Inkové dítě zřejmě obětovali bohům.

„Je to možná lidská oběť z doby, kdy Inkové ve vysokých horách obětovali děti na počest bohů,“ domnívá se antropolog Pablo Bayabar. Současně ale mírní představy o tom, že by šlo o mimozemskou formu života: „Vlastně nevím, jak by měli mimozemšťané vypadat, nikdy jsme je neobjevili. To už bychom přešli do oblasti science fiction.“

Pozoruhodná mumie je teď vystavena v místním muzeu. A pro vědce jsou její kosterní pozůstatky stále zahaleny záhadou. Stejně jako samotná incká civilizace.