Libyjský premiér představil přechodnou vládu

Tripolis - Libyjský prozatímní premiér Abdar Rahím Kíb dnes tiskové konferenci oznámil složení přechodné vlády, která má zemi dovést k předčasným volbám v příštím roce. Kíb zároveň ujistil, že jeho vláda předá moc po volbách do parlamentu, které by se měly uskutečnit v červnu příštího roku.

„Naše země zažila těžké časy, takže moje první priorita je zajistit libyjskému lidu důstojný život. Moje druhá - a stejně tak důležitá - priorita je bezpečnost,“ řekl Kíb, když oznamoval složení své vlády, v níž podle katarské televize Al-Džazíra hrají hlavní roli liberálně zaměření politici.

Několik postů obsadili vůdci povstalců, kteří stáli v čele boje proti bývalému libyjskému vládci Muammaru Kaddáfímu. Ministrem obrany se stal bývalý povstalecký velitel zintánské brigády Usáma Džuvalí. Další z klíčových postů - úřad ministra financí - obsadil podle Reuters Hasan Zuglam. Zdroje televize Al-Džazíra původně tvrdili, že se ministrem financí stane Alí Tarhúní.

Pravděpodobně největším překvapením je jmenování dosud poměrně málo známého diplomata Ašúra bin Hajála do funkce ministra zahraničí. Diplomaté zahraničních zemí předpokládali, že se novým šéfem libyjské diplomacie stane bývalý zástupce země v OSN Ibráhím Dabbašší.