Medvěděv kvůli štítu hrozí raketami

Moskva – Rusko hrozí rozmístěním nových raket, pokud se nedohodne se Spojenými státy ohledně jejich protiraketového štítu nad Evropou. Prezident Dmitrij Medvěděv řekl, že vybaví střely dlouhého doletu novými bojovými hlavicemi. Dodal, že může dojít k rozmístění dalších zbraňových systémů na západě a jihu země. Washington reagoval prohlášením, že plány na protiraketovou obranu Rusko neohrožují a NATO je nijak nezmění. USA chtějí mít protiraketový štít kompletní do roku 2020.

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv znovu pohrozil kvůli plánům Spojených států postavit v Evropě protiraketový štít. Pokud prý Washington nevyslyší ruské námitky vůči chystanému protiraketovému štítu v Evropě, plánuje Moskva rozmístit nové rakety.    

„Pokud se tato opatření ukážou jako nedostatečná, Ruská federace rozmístí na západě a jihu země moderní útočné systémy zajišťující palebné napadení evropské součásti protiraketové obrany USA. Jedním z těchto kroků se stane rozmístění raket Iskander v Kaliningradské oblasti,“ prohlásil ruský prezident. Rakety budou vybaveny novými bojovými hlavicemi a dalšími systémy umožňujícími pronikat protiraketovou obranou.

Medvěděv již také nařídil uvést do bojové pohotovosti radiolokační stanici varování před raketovým útokem v Kaliningradu. Chce také zesílit ochranu objektů strategických jaderných sil. Ozbrojené síly také dostaly za úkol vypracovat opatření, která v nevyhnutelném případě ochromí informační a řídicí prostředky cizího protiraketového štítu.

0Dmitrij Medvěděv:

„Pokud se situace nebude vyvíjet příznivě, vyhrazuje si Rusko právo odmítnout jakékoli další kroky v oblasti odzbrojení. Kromě toho vzhledem k přímé spojitosti mezi strategickými útočnými a obrannými zbraněmi, mohou vzniknout důvody k tomu, abychom odstoupili od smlouvy o jaderném odzbrojení.“


Medvěděv ale naznačil, že je ještě ochotný vést dialog. Rusko prý nezavírá dveře před dalším jednáním a je i ochotno se podílet s NATO na společném systému protiraketové obrany, v němž by ale mělo rovnoprávnou roli. „Jestli naši partneři čestně a odpovědně přistoupí na to, že přihlédnou k našim legitimním bezpečnostním zájmům, pak jsem přesvědčen, že se můžeme domluvit. Jestli nám však budou předkládat návrhy spolupracovat či přímo pracovat proti našim vlastním zájmům, ke společnému jmenovateli nedospějeme a budeme nuceni odpovědět jinak,“ řekl také Medvěděv.

Video Reportáž Pavla Vondry
video

Reportáž Pavla Vondry

Ruští experti se v hodnoceních rozcházejí. Jedni věří, že Rusko dokáže s Američany hrát rovnocennou partii, podle jiných je na to příliš slabé a pouze blafuje. Za deset dní se tu konají volby do Státní dumy, v nichž Medvěděv povede kandidátku vládní strany Jednotné Rusko. Za další tři měsíce se volí prezident.

Proti rozmístění prvků americké protiraketové obrany v Evropě vystupoval Kreml ještě v dobách, kdy byl prezidentem Vladimir Putin. S jeho očekávaným návratem do Kremlu může tak konfrontační tón ještě zesílit. Z poslední rusko-americké smlouvy o odzbrojení podepsané Medvěděvem a Obamou v Praze tak může být jen bezcenný cár papíru.