Střední Evropu trápí nebývalé sucho

Drážďany - Nebývalé sucho trápí řadu zemí v Evropě. Dopravci na Dunaji a Rýnu museli zastavit nebo omezit provoz nákladních lodí. Zemědělci, včetně některých v Česku, mají obavu o zaseté obilí. V Bavorsku dokonce zuří rozsáhlý lesní požár a hasiči musejí řešit i další problémy. 

Neobvyklé počasí způsobuje neobvyklé nebezpečí. Němečtí hasiči na břehu Rýna nedaleko Koblence museli kvůli nízké hladině zneškodňovat bomby a nádoby s jedovatými látkami ze druhé světové války. Nikdo nevěděl, že leží na dně řeky. Až teď je poprvé od války odhalil nízký stav vody.

Nezvyklé sucho zasáhlo řadu zemí. „Kromě Německa se to týká také Francie, částečně Španělska, Velké Británie a našli bychom podobnou situaci třeba ve východní Evropě nebo části Itálie,“ popisuje hydrolog Jan Daňhelka.

Sucho
Sucho

V České republice situace nijak dramatická není. U většiny toků je stav vody v normálu. Sucho je jenom na některých řekách, hlavně v západních Čechách a na Moravě. V Beskydech nedostatek srážek potrápil majitele vleků. Nemohli začít včas zasněžovat. Problémy už hlásí i někteří farmáři. Zemědělce na Vysočině trápí nedostatek vody. Holomráz rostlinám škodí.

Vodu, která v půdě ještě zbyla, vytahuje totiž mráz na povrch. Obilí, které zemědělci na podzim zaseli, tak nemá z čeho načerpat sílu na zimu. „Může dojít i ke znehodnocení, porosty zaschnout a především porosty ozimné pšenice můžou být nenávratně zničeny,“ varuje předsedkyně ZD Luka Alena Nováková.

Na Rýnu a Dunaji mají zase potíže rejdaři - naložené dopravní lodě už mnohde neprojedou. „Zákazníci se neohlížejí na počasí, objednávají pořád stejně. Ale lodě mohou vézt jen asi polovinu toho co jindy,“ upozorňuje Jan Zeese.

Němečtí hasiči bojují také s velkým lesním požárem na pomezí Bavorska a Tyrolska – podobnou pohromu měsíc před Vánocemi tu taky nikdo nepamatuje.