Reagan si v Tbilisi sedl na lavičku

Tbilisi - V tbiliském parku Rike dnes gruzínský prezident Michail Saakašvili slavnostně odhalil bronzovou sochu čtyřicátého amerického prezidenta Ronalda Reagana. Jeho jméno nese i Reaganovo centrum svobody, které bylo dnes otevřeno v aule tbiliské Národní knihovny. Pomník představuje prezidenta Reagana sedícího na lavici. Kdokoli z příchozích si k bronzovému politikovi může přisednout a vyfotografovat se. Reagan byl prezidentem v letech 1981 až 1989, letos v únoru uplynulo sto let od jeho narození. Zemřel v červnu 2004.

Podle Saakašviliho je Reaganova socha projevem vděčnosti Gruzie za podíl, kterým americký prezident přispěl k pádu komunismu a rozpadu bývalého Sovětského svazu. Gruzínský prezident v přítomnosti skupiny amerických kongresmanů zároveň využil slavnostní příležitosti k tvrdému útoku na Moskvu, která podle něj připravuje tažení za obnovu sovětského panství. „Reaganův pomník je symbolem rozdílu mezi Gruzií a Ruskem,“ řekl Saakašvili. Pokusy Moskvy obnovit SSSR jsou podle něj „odvetou“ za politiku prezidenta Reagana, která ve svém důsledku rozpad sovětské říše způsobila.

Gruzie před třemi lety s Ruskem svedla válku, která skončila gruzínskou porážkou a ztrátou dvou provincií, jež s ruskou podporou vyhlásily nezávislost. Vztahy obou států jsou dlouhodobě na bodu mrazu.