Odvykací léky pro kuřáky zkouší vědci na rybičkách

Minneapolis (USA) – Vědecký tým z Mayovy kliniky v Minnesotě hledá lék na lidskou závislost na nikotinu. Ke svým medicínským experimentům využívá akvarijní rybky zvané zebřičky, které mají z 80 procent stejnou genetickou výbavu jako člověk a u nichž se závislost na nikotinu také projevuje.

Zebřička, laický název pro druh Danio pruhované, projevuje svou závislost podobně jako kuřák. Na nikotin snadno přivykne a při jeho nedostatku jeví známky frustrace a plave s těkavými pohyby. Uklidní se teprve tehdy, když dostane další nikotinovou dávku.

Vědci proto došli k závěru, že se zebřičky zbavují závislosti na tabáku stejně obtížně jako lidé. „Víme, že základní geny v těle zvířat reagují na nikotin a pomáhají mu působit. Tyto geny jsou stejné jak u rybiček, tak u lidí,“ doplnil lékař z Mayovy kliniky Eric Klee.

Výzkumný tým nyní na rybách zkouší kombinace léků, které by mohly v budoucnu lidem pomoct při odvykání. „Přistupujeme k celému problému takto: Tady je lék, který nějak působí, a tady je lék, který působí jinak. Dohromady ale budou možná ještě účinnější a možná budou mít mnohem lepší výsledky,“ podotýká lékař John Ebbert. Výrazným zjednodušením výzkumu je pak skutečnost, že na výsledky svých experimentů čekají u zebřiček pouze několik týdnů, kdežto v případě člověka by se jednalo o roky.

Kouření
Kouření

Vědci už objevili několik kombinací léků, které dokáží se závislostí na nikotinu účinně bojovat. Potřebovali by je ověřit v dalších testech, na výzkum jim ale už došly peníze. Velké instituce jako Americký národní ústav pro zdraví proto pracuje na grantech, díky kterým by vědci mohli v experimentech s novou metodou pokračovat.

„Nenecháme se odradit. Najdeme způsob, jak jít dál. Musíme zjistit, jak jednotlivé látky zabírají u rybiček a jak by to mohlo pomoct pacientům. Věříme, že tady v našich akváriích máme nový nástroj, který může znamenat revoluci v léčení závislosti na tabáku,“ dodává vědec Erik Klee.