Syrská armáda ostřelovala dezertéry u Rastanu

Damašek – Liga arabských států (LAS) dnes dala Sýrii ultimátum. Buď do jednoho dne podepíše Damašek dohodu o vyslání pozorovatelů, nebo proti němu uplatní LAS sankce. Syrská armáda dnes ostřelovala úkryty dezertérů u města Rastan v centru země. Město bylo koncem října dějištěm prvního velkého střetu ozbrojených sil loajálních prezidentovi Bašáru Asadovi s armádními zběhy. Opoziční Syrská národní rada (SNC) vyzvala ve středu z exilu dezertéry zapojující se do takzvané Svobodné syrské armády, aby na vládní jednotky neútočili.

„Sýrie má čas podepsat do zítřka (do pátku). Jestliže nepodepíše, sejde se v sobotu ekonomická a sociální rada a bude jednat o zavedení ekonomických sankcí,“ prohlásil v Káhiře po jednání ministrů egyptský zástupce při LAS Afífí Abdal Vaháb.

Vyslání pozorovatelů bylo součástí plánu ligy na vyřešení syrské krize. LAS měla v plánu vyslat do země na 500 ochránců lidských práv, novinářů a vojenských pozorovatelů. Damašek plán sice 2. listopadu přijal, avšak nezačal ho plnit.

Dnes ostřelovalo asi 50 tanků a obrněných vozidel venkovskou oblast na okraji Rastanu, asi 20 kilometrů severně od bašty povstalců Homsu. Terčem intenzivní palby byly hlavně farmy západně od Rastanu.

Ve Svobodné syrské armádě, kterou založil plukovník Riád Asad, je údajně již několik tisíc bývalých vojáků. Bojovníci Riáda Asada, který zběhl z pravidelné armnády a je v současnosti v tureckém exilu, se přihlásili například k nedávnému útoku na sídlo syrských tajných služeb v metropoli Damašku. „Přejeme si, aby tato 'armáda' jednala jen v obranných misích na ochranu vojáků, kteří opustili vládní síly, a na ochranu pokojných demonstrací,“ prohlásil předseda SNC Burhán Ghaljún při setkání s francouzským ministrem zahraničí Alainem Juppém v Paříži.

Francie navrhuje v zemi zřídit bezpečnostní humanitární zóny pro ochranu civilistů. Plán by měla předložit unijním členům a Lize arabských států. Ta hrozí syrskému režimu dalšími sankcemi za to, že odmítl její plán na ukončení násilí vůči civilistům.