Experti z Bajkonuru rozluštili data ze zbloudilé sondy

Moskva – Ruští odborníci mají naději, že se dozvědí, co je se zbloudilou meziplanetární sondou Fobos-Grunt. Dokázali dnes rozluštit telemetrické údaje, které získali poté, co se jim podařilo se zatoulanou sondou spojit. Mohou tak zjistit stav aparátu a jeho palubních přístrojů nebo důvod, proč sonda neopustila oběžnou dráhu a nezamířila k Marsu.

Telemetrické údaje se podařilo ze sondy dostat už v noci na dnešek pracovníkům pozemní sledovací stanice Evropské kosmické agentury (ESA) v západoaustralském Perthu. Jenže ti si se zakódovanými informacemi nevěděli rady. Pomohli až experti z Bajkonuru, kteří data rozšifrovali. 

Budou tak moci zjistit, zda je možné sondu „oživit“ a využít pro jinou misi. Nebo by se expertům mohlo podařit alespoň sondu kontrolovaně navést do atmosféry tak, aby její trosky spadly do oceánu. 

Sonda odstartovala z ruského kosmodromu v kazašském Bajkonuru devátého listopadu. Nosná raketa Zenit ji sice vynesla na stanovenou oběžnou dráhu kolem Země, ale pak se nepodařilo zažehnout motory a odklonit sondu na cestu k Marsu. Fobos-Grunt proto místo cesty k Marsu zůstává na orbitě.   

Zatím není jasné, proč sonda selhala, bývalý vrchní velitel ruských protiraketových sil Nikolaj Rodionov ale tvrdí, že k nezdaru mise mohla přispět americká radarová stanice na Aljašce. „Silné elektromagnetické záření mohlo narušit obvody sondy,“ tvrdí Rodionov.