V mexických dodávkách nalezeny svázané mrtvoly

Guadalajara (Mexiko) - Nejméně 20 mrtvých těl bylo dnes objeveno ve třech dodávkových automobilech v západním Mexiku. Všechna tři vozidla byla zanechána opuštěná v centru metropole Jaliska Guadalajaře. V jejich útrobách bylo zatím napočítáno přes dvacet těl, sdělil mluvčí jaliské prokuratury.

Všechny mrtvoly byly svázané a v ústech měly roubík. V jednom z vozidel byl také nalezen psaný vzkaz od jisté zločinecké organizace. Tajemník prokuratury ji odmítl jmenovat kvůli probíhajícímu vyšetřování.

Guadalajara je se 4,4 milionu obyvatel druhé největší město Mexika. Dodávky s mrtvými pachatelé zločinu odstavili v jejím centru v blízkosti místa, kde o víkendu začíná známý mezinárodní knižní festival, považovaný za nejvýznamnější ve španělsky mluvícím světě. Letos se jej zúčastní například peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa či německá spisovatelka rumunského původu Herta Müllerová.

Ve státě Jalisco ale operuje drogový kartel La Familia, jehož hlavní baštou je ovšem sousední stát Michoacán. V 80. letech navíc Jalisco sužovala aktivita skupiny obchodníků s drogami, z níž později vznikl mocný kartel ve státě Sinaloa na severozápadním pobřeží Mexika. V jeho čele stojí nejhledanější zločinec v Mexiku i Spojených státech Joaquín Guzmán, přezdívaný El Chapo (Prcek).

Mapa mexických drogových kartelů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24