V centru Káhiry jsou znovu desetitisíce lidí

Káhira - Vojenské vedení Egypta dnes jmenovalo Kamála Ganzúrího předsedou vlády „s plnými pravomocemi“. Jenže ten zřejmě nestihne do pondělních voleb sestavit novou vládu. Evropská unie a Spojené státy vyzvaly egyptskou vojenskou radu, aby rychle předala moc civilní vládě. Podle mluvčí unijní ministryně zahraničí sedmadvacítka odsuzuje nepřiměřené použití síly proti demonstrantům. Od soboty zabily bezpečnostní síly v Egyptě 41 lidí. V centru Káhiry požadují i dnes desetitisíce lidí, aby se armáda vzdala moci okamžitě.

Káhirské náměstí Tahrír bylo o poledních modlitbách zaplněné do posledního místa. Desetitisíce lidí se jako jeden muž sklánějí směrem k Mekce. O pár desítek minut později pokračují masové protesty proti vojenské vládě. Dnešek aktivisté překřtili na „pátek poslední šance“. Chtějí do ulic Káhiry přivést milion lidí a demonstrovat hodlají, dokud Egypt nebude mít vládu národní spásy a dokud se armáda nevzdá moci.   

Demonstrantům nestačí, že generál Tantáví jmenoval bývalého premiéra Kamála Ganzúrího novým civilním premiérem. 78letý Ganzúrí podle mladé generace nebude schopný ani ochotný jednat rychle a přinutit armádu vzdát se moci. „Pan Ganzúrí není zlý člověk. Víme, že pracoval pro starý režim, ale odmítl udělat řadu věcí, které se od něj během vlády Husního Mubaraka žádaly. Problém je, že zestárl a nebude respektovat požadavky mladých. Všichni tady chtějí kompletní změnu vlády,“ říká demonstrant Mohammad. Mezi protestujícími je dnes i bývalý generální tajemník Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej. 

Muhammad Baradej mezi demonstranty v Káhiře
Zdroj: AP Photo
Autor: Bela Szandelszky


Egypt ale zůstává rozdělený. Káhira dnes také zažila několikatisícovou demonstraci na podporu vojenské vlády. Proarmádní demonstrant Karám Mostafa Mochtar vysvětluje: „Egypťané by se měli sjednotit. Vojenská rada a ozbrojené síly odpověděly na všechny požadavky. Do konce dubna nebo května odejdou. Vyměnily ministry. Souhlasily se zrušením článků ústavy, které by armádě dávaly zvláštní výsady. Takže co ještě chtějí?“ 

Armáda si navíc udržuje podporu mezi miliony obyvatel na venkově a staršími generacemi, které dávají přednost stabilitě pod vojenskou správou. Po devíti měsících od svržení exprezidenta Mubaraka je to podle nich pouze armáda, kdo toto dokáže zajistit.

Video Odpolední události o situaci v Egyptě
video

Odpolední události o situaci v Egyptě