Slovenští lékaři výpovědi nestáhnou

Bratislava – Slovenští lékaři se nedohodli s vládou a nestáhnou výpovědi, které podala třetina nemocničních lékařů. Vláda je proto zřejmě přinutí zůstat v práci. Lékařské odbory obdržely od vlády návrh nového memoranda; podle slovenských médií se s nimi vláda dohodla na všem, ovšem kromě platů, jejichž zvýšení lékaři požadovali.

K prvnímu prosinci vyprší výpovědní lhůty nespokojených nemocničních lékařů. Žádají výrazné zvýšení měsíčního platu, omezení přesčasů a zastavení transformace nemocnic na akciové společnosti.

Jenže lékaři se s vládou na zrušení výpovědí nedohodli. Vláda tak může vyhlásit nouzový, pokud by bylo ohroženo zdraví lidí. V takovém případě je kabinet mimo jiné oprávněn přikázat zdravotníkům, aby zůstali v práci v nezbytném rozsahu a na nezbytně dlouhou dobu, nejdéle však na 90 dní. Lékaři by dostávali jen 70 procent platu. Pokud by se odmítli podřídit, hrozilo by jim trestní stíhání.

Výpověď podalo v září více než 2400 slovenských lékařů, čtyři stovky z nich ji ale už stáhly. Odchod doktorů by v zemi podle expertů paralyzoval péči o pacienty. Nedostatek personálu pociťují nemocnice už v těchto dnech, protože lékaři v dvouměsíční výpovědní lhůtě začali čerpat dovolenou. Některá zdravotnická zařízení proto začala odkládat plánované zákroky a přijímají pouze akutní případy.