Nouzový stav se na Slovensku nekoná, jednání má pokračovat v pondělí

Bratislava – Slovenská vláda zatím nevyhlásí nouzový stav, kterým chtěla řešit krizi ve zdravotnictví. Měla jím přimět nespokojené lékaře, aby nedávali výpověď a pokračovali v práci. Znovu tedy bude o problému jednat v pondělí. Dvě tisícovky doktorů podaly výpovědi ke konci listopadu, čímž si chtěli vynutit výraznější navýšení platů a splnění dalších požadavků. Několik týdnů trvající jednání mezi vládou a lékařským odborovým svazem ale skončila v pátek bez dohody.

Nouzový stav, první svého druhu v novodobé historii země, měl umožnit vládě nařídit lékařům, aby nastoupili do práce. Tato situace může trvat nejdéle 90 dnů.

Jednání mezi dosluhující vládou a lékařskými odbory ztroskotala zejména na navýšení platů. Zatímco kabinet nabízel nárůst mezd lékařů o 300 eur (7 800 korun) měsíčně, odbory prý přišly s požadavkem na zvýšení až o 707 eur (18 400 korun). Ke stažení výpovědí necelé čtyři měsíce před předčasnými parlamentními volbami lékaře vybízeli zástupci koalice i opozice, jakož i prezident Ivan Gašparovič.

Hromadné výpovědi odstartovali slovenští lékaři v září. Inspirovali se u svých českých kolegů, kteří si tímto způsobem dříve v tomto roce vymohli navýšení mezd o 5 000 až 8 000 korun měsíčně.