V Doněcku při likvidaci tábora hladovkářů zemřel člověk

Kyjev – V násilnosti se dnes změnil protest proti krácení sociálních dávek pro bývalé záchranáře z Černobylu. V noci policie zasáhla proti stanovému táboru hladovkářů v Doněcku. Při likvidaci městečka zemřel přitom na zástavu srdce jeden z protestujících, sedmdesátiletý Hennadij Konopljov. Jeho smrt vyvolala bouři nevole a vlnu násilností.

Několik desítek lidí, kteří se podíleli na likvidaci následků havárie jaderné elektrárny v Černobylu, od poloviny listopadu drželo v centru Doněcka hladovku. Protestovali tak proti snižování sociálních dávek, které nařídila vláda. 

Asi 50 protestujících skončilo kvůli špatnému zdravotnímu stavu v nemocnici, úřady poté postavily vytápěný stan, zajistily také teplou stravu a lékařskou péči.

Když ale městský soud rozhodl, že hladovka je protizákonná, policie stan strhla a v nastalém chaosu jeden z hladovkářů zkolaboval. Muž při převozu do nemocnice zemřel.

Zpráva o smrti hladovkáře vyvolala ve městě bouři nevole. Na centrálním náměstí se shromáždila stovka rozhořčených důchodců vyzbrojených lopatami a vidlemi. Zaútočili na doněcký oblastní úřad. Policie je vytlačila. Opozice žádá vyšetření incidentu.