Palestina se dočkala: první uznání Západu přichází z Islandu

Reykjavík/New York – Island v úterý jako první západoevropská země uznal Palestinu jako nezávislý stát. Palestinci letos požádali o uznání státnosti Radu bezpečnosti OSN, pro svou žádost v ní ale nezískali dost hlasů a Spojené státy navíc pohrozily uplatněním práva veta.

„Island je první země v západní Evropě, která učinila tento krok,“ prohlásil ministr zahraničí Össur Skarphedinsson. Islandský parlament předtím 38 hlasy ze 63 podpořil vládní návrh rezoluce, která uznává Palestinu jako nezávislý stát v hranicích z roku 1967, tedy před obsazením palestinských území Izraelem za šestidenní války.

Ve stejný den, kdy Island formálně uznal Palestinu, prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v New Yorku prohlásil, že i přes dosavadní neúspěch v Radě bezpečnosti budou Palestinci usilovat o to, stát se členským státem OSN. Podle Abbáse je palestinské úsilí o mezinárodní uznání státnosti jejich legitimním právem. „Žádostí o členství v OSN nechceme delegitimizovat Izrael,“ zdůraznil také Abbás. Palestinci se ale podle něj tímto krokem chtějí bránit proti stavbě dalších židovských osad na palestinském území.

Pokud Rada bezpečnosti podle očekávání neschválí palestinskou žádost o uznání státnosti, Palestinci se podle pozorovatelů zřejmě obrátí na Valné shromáždění OSN. V něm sice nemůžou získat členství ve světové organizaci, ale mohou dosáhnout na status nečlenského státu OSN, jaký má například Vatikán. Ve Valném shromáždění už nemůže žádná země uplatnit veto.