Pusťte na zkorumpované úřednictvo hady!

Dillí – Nový způsob boje proti korupci možná vymysleli dva indičtí rolníci. Úředníci, kteří po nich chtěli úplatek, v nich vyvolali takový vztek, že jim na daňovém úřadu vypustili tři pytle plné hadů. Incident se stal v Basti, asi 300 kilometrů jihovýchodně od metropole státu Uttarpradéš Lakhnaú. Nikdo nebyl uštknut ani jinak zraněn, policie nakonec ve spolupráci s odborníky hady pochytala.

Čtyři desítky plazů, včetně čtyř smrtelně jedovatých kober, donutily úředníky a čekající žadatele, aby vyskákali na stoly nebo utekli z místnosti. Za zdmi místnosti se shromáždily stovky lidí, mnozí s holemi v rukou, a vykřikovali, že by měli být hadi pobiti.


Farmáři požadovali několik týdnů daňovou evidenci týkající se jejich pozemků v nedaleké vesnici Narharpur. Úředníci ji ale celou dobu odmítali vydat a požadovali úplatek. Uttarpradéšský činitel Ramsuch Šarma přesto tuto formu protestu označil za nepřijatelnou. Policie teď po obou farmářích pátrá. Jeden z mužů je v oblasti známý jako zaklínač hadů.

/*json*/{"map":{"lat":26.798025491636,"lng":82.728252410889,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Indická vláda se potýká se sérií mnohamiliardových korupčních skandálů včetně úplatků kolem sportovních Her Commonwealthu či kolem neprůhledného udělování telekomunikačních licencí. Kabinet je kritizován, že nechává bohaté jednotlivce a firmy posílat peníze ilegálně do zahraničí s cílem skrýt nezákonně nabyté jmění a vyhnout se daním. Proti korupci dlouhodobě bojuje i známý indický aktivista a „novodobý Gándhí“ Anna Hazare.