Slovenskému zdravotnictví možná pomohou čeští lékaři

Bratislava - Se slovenskou krizí ve zdravotnictví by mohli pomoct doktoři z Česka. Ministr zdravotnictví Leoš Heger kvůli tomu na žádost Bratislavy oslovil fakultní nemocnice, ty ale volné lékaře nemají. Slovensko nutně potřebuje asi 15 anesteziologů a podle Hegera by mohli pomoci i vojenští lékaři. „Jestliže spřátelená země požádá o výpomoc a je ve stavu nouze, tak to jistě připadá v úvahu a pan premiér je o celé té akci informován,“ řekl Heger České televizi k možné pomoci ze strany České republiky.

Podle slovenského ministra zdravotnictví Ivana Uhliarika funguje většina tamních nemocnic navzdory výpovědím asi 1 600 lékařů v běžném režimu. Část bouřících doktorů dnes, v poslední den výpovědní lhůty, ale nenastoupila do služeb navzdory vyhlášenému nouzovému stavu. Několika stovkám doktorů ve výpovědích nemocnice mezitím nařídily dostavit se do práce.

Řadě nemocnic sice pomohlo, že část lékařů si v posledních dnech výpovědi rozmyslela, zajistit plný provoz zatím ale nedokážou. Na začátku protestu v září podalo výpověď více než 2 400 z asi 7 000 nemocničních doktorů, v současnosti je toto číslo podle ministerstva zdravotnictví o třetinu nižší. Během dneška odvolala výpovědi většina lékařů v trenčínské nemocnici, které hrozilo nucené uzavření několika oddělení.

Na kritický stav upozornila nemocnice v Liptovském Mikuláši na severu země, kde ráno nepřišly do práce dvě desítky doktorů. Uhliarik řekl, že krizový štáb vyslal do nemocnice lékaře z nedalekého Ružomberku a část pacientů z Liptovského Mikuláše zase přesunul do jiných zdravotnických zařízení. Výpadek lékařů pocítila také bratislavská univerzitní nemocnice, která je největším zdravotnickým zařízením v zemi. Povinné služby nemocnice uložila všem lékařům, kteří výpověď dosud nestáhli. Někteří z nich se z práce omluvili, odůvodnili to absolvováním vyšetření. Nemocnice už předtím odložila dlouhodobě plánované zákroky.

Bratislavská nemocnice je spolu s nemocnicí v Liptovském Mikuláši na seznamu 16 nejvíce ohrožených zdravotnických zařízení, jejichž ředitelé mohou na základě vládou vyhlášeného nouzového stavu nařídit lékařům pracovní povinnost. Lékaři s nařízenou pracovní povinností podle ministerstva zdravotnictví budou muset zůstat v nemocnicích i po skončení výpovědní lhůty.

Nouzový stav může podle zákona trvat nejdéle 90 dnů. Za ignorování povinných služeb hrozí doktorům pokuta 330 eur (8 430 korun), v krajním případě podle ministerstva zdravotnictví až trestní stíhání. Lékařské odbory už dříve označily vyhlášení nouzového stavu za nelegální. Pochybnosti o splnění podmínek k takovému kroku vyjádřili i někteří právníci. Odbory vybídly lékaře, aby výpovědi neodvolávali.