V Belgii se rýsuje nová vláda, v čele má stanout socialista Di Rupo

Brusel - Belgické parlamentní strany uzavřely dohodu, která v zásadě otevírá dveře k vytvoření vlády. V čele kabinetu by prý měl stát šéf socialistů Elio Di Rupo. Na novou vládu Belgie čeká půldruhého roku. Jednání o její podobě již několikrát zkrachovalo.

Dnes večer strany o obsahu dohody informovat zřejmě nebudou, protože ve čtvrtek by se měla opět projednávat. Závěry z jednání pak podle tohoto zdroje mají být předloženy o víkendu na stranických kongresech, aby byly formálně schváleny. Nová vláda bude během příštího týden muset také získat souhlas poslanců.

Belgii se zhruba 10,5 milionu obyvateli tvoří dvě hlavní jazykové komunity. Většinoví Vlámové, kteří žijí zejména na bohatším severu, představují zhruba 60 procent obyvatelstva. Frankofonní Valoni obývají jih země a tvoří většinu populace v Bruselu.

Elio Di Rupo
Zdroj: Getty Images News
Autor: Mark Renders

Obě jazykové komunity mají vlastní politické strany. Jejich regiony mají značnou autonomii. Právě otázky dalšího posílení pravomocí i peněz pro regiony patří k hlavním důvodům sporů, které dlouhodobě Belgii sužují.

O vládě vyjednávají tři vlámské a tři valonské strany. Hlavní překážka vyjednávání padla v sobotu, kdy se strany dohodly na rozpočtu pro příští rok a na tom, že pro rok 2015 připraví dokonce vyrovnaný rozpočet.