Do Prahy přiletí nemocné libyjské děti

Praha - Do Prahy dnes přiletí další dvě nemocné děti z Libye, které budou léčit čeští lékaři v rámci humanitárního programu Medevac. Už v létě odoperovali tři libyjské děti. Vláda také souhlasila s tím, aby v rámci programu určeném na pomoc dětem pomohli čeští lékaři taky pěti dospělým libyjcům.

Program Medevac vznikl s cílem zachraňovat životy dětí z oblastí postižených válkou nebo jinou katastrofou. Už v létě čeští lékaři pomohli patnáctileté Fatmě, osmiletému Othmanovi a dvouletému Salemovi. Se zdravotní péčí byl totiž v odříznutém Benghází v té době problém.

„Díky bohu operace dopadla dobře. Byla komplikovaná, přesto to doktoři zvládli,“ pochvaloval si české zdravotníky otec Salema Mohammed.

Lékaři, kteří pečují o děti v Libyi, se snaží získat místo kdekoli na klinikách, protože některé operace se musí udělat včas a není možné je odkládat," přibližuje kardiolog Tibor Klein

Od roku 93 čeští lékaři v rámci projektu Medevac pomohli 128 pacientům, převážně dětem. Nejvíc jich pocházelo z Iráku, Kosova, Bosny a Hercegoviny nebo Afghánistánu.