Místo demonstrantů okupují Los Angeles už jen tuny odpadků

Los Angeles – Poté, co policie vyklidila z parku před losangeleskou radnicí demonstranty z hnutí Okupujte Wall Street, teď už prostranství okupují jen tuny odpadků, co tu po protestujících zbyly. Radnice teď bude muset třicet tun smetí odklidit.

Ještě ve středu park před radnicí okupovaly stovky demonstrantů. Teď jsou tu už jen hromady odpadků a sem tam tady zbyl ještě i nějaký stan a další osobní věci. A ty svědčí o tom, že demonstranti si zřejmě potrpěli na pohodlí. Našly se tady třeba matrace nebo křesílka.   

Starosta města Antonio Villaraigosa odhaduje, že výdaje města spojené s konáním demonstrace, s jejím ukončením a s následným úklidem dosáhnou milionu dolarů. Radnice nevylučuje, že na základě policejních snímků a videí zažaluje některé demonstranty a bude se domáhat uhrazení škod způsobených v parku. 

Protest v Los Angeles se inspiroval demonstrací, která začala v polovině září v New Yorku. Tamní demonstranti pod heslem Okupujte Wall Street obsadili Zuccottiho park v centru města. Protestní tábor v centru Los Angeles patřil ve Spojených státech k největším. Demonstranti park obsadili 1. října a zpočátku měli podporu radnice, starosta Antonio Villaraigosa ale nakonec nechal prostor vyklidit kvůli špatným hygienickým podmínkám.