Džiojevová trvá na uznání svého vítězství v prezidentských volbách

Cchinvali (Gruzie) – Situace v jihoosetském hlavním městě Cchinvali zůstává po prezidentských volbách dál napjatá. Před volebním štábem se shromaždují příznivci Ally Džiojevové. Ta podle předběžných výsledků volby vyhrála, jenže soud výsledky zrušil kvůli machinacím jejího volebního tábora. Džiojevová dnes vyzvala končícího prezidenta Eduarda Kokojtyho, aby do 18:00 moskevského času (21:00 SEČ) uznal její volební vítězství. Jinak prý neruší za případné nepokoje.

Džiojevová ve výzvě dále upřesňuje, že do uvedené lhůty musí státní orgány zrušit údajně nezákonné rozhodnutí nejvyššího soudu, který volby prohlásil za neplatné, a anulovat usnesení parlamentu uspořádat v březnu 2012 opakované volby, kterých se nesmí podle rozhodnutí soudu zúčastnit. „V případě nesplnění těchto požadavků padá veškerá odpovědnost za další vývoj situace na vedení republiky,“ prohlásila Džiojevová. Ta se rovněž odvolala proti rozhodnutí nejvyššího soudu.   

Před budovou bývalého volebního štábu Džiojevové v Cchinvali se dnes po poledni začaly shromažďovat davy jejích přívrženců. Připravují se prý k protestnímu průvodu k budově vlády.