Mugabe s vodní pistolkou se v Zimbabwe hrubě nelíbil

Kapské Město – Žertovný šot se zimbabwským diktátorem Robertem Mugabem stáhl z jihoafrických televizí řetězec restaurací s rychlým občerstvením Nando's. V reklamě na vánoční nabídku pečených kuřecích stehen se Mugabe objevoval při hře s bývalými kontroverzními politickými vůdci. Ke stažení reklamy se Nando's rozhodl na základě výhrůžek, které v Zimbabwe zazněly na adresu místního vedení firmy. Původem jihoafrická společnost v prohlášení uvedla, že žádná reklama nestojí za to, aby byly ohroženy životy jejích zaměstnanců a zákazníků.

Reklamu na speciální nabídku šesti kuřecích stehen, šesti bagetek, dvou balení hranolek a dvou ovocných džusů je nadále možné vidět na internetu. Herec ztvárňující dlouholetého zimbabwského prezidenta v šotu sedí sám u slavnostně připravené tabule a vzpomíná na další diktátory. V jedné chvíli mu na mysl vytane Muammar Kaddáfí, se kterým po sobě „střílí“ z vodních pistolí, v dalším Mugabe zpívá karaoke s Mao Ce-tungem, v písku dělá „andělíčky“ se Saddámem Husajnem, u houpačky škádlí někdejšího prezidenta JAR z doby apartheidu Pietera Willema Bothu a na tanku drží někdejšího ugandského diktátora Idiho Amina Dadu způsobem, kterým držel Leonardo DiCaprio Kate Winsletovou ve filmu Titanic. Hlas v závěru šotu říká, že nikdo by nikdy neměl být nucen jíst sám.

 

Mugabe stojí v čele jihoafrické země už tři desítky let, jednu z nejvíce prosperujících ekonomik v Africe se mu podařilo naprosto zruinovat především v poslední dekádě. Zimbabwská média v říjnu spekulovala o špatném zdravotním stavu 87letého prezidenta, Mubage je však odmítl.