Obamovi slavnostně rozsvítili národní vánoční strom

Washington - Americký prezident Barack Obama společně se svou rodinou rozsvítil ve čtvrtek tradiční vánoční strom v centru hlavního města Washingtonu. Slavnostní tradici dodržují američtí prezidenti už od roku 1923, kdy s ní začal prezident Calvin Coolidge. Letos ale zdobil park jižně od Bílého domu strom úplně nový pocházející z New Jersey. Ten předešlý, vysazený v roce 1978, totiž podlehl letošní únorové bouři.

Zdroj: AP Photo Autor: Pablo Martinez Monsivais

„Už 89 let se prezidenti a Američané shromažďují k rozsvícení národního vánočního stromu,“ poznamenal Obama směrem k několika tisícům lidí, kteří se sešli v parku jižně od Bílého domu. Právě uprostřed tohoto parku byl vánoční smrk ozdoben.

„Letos máme úplně nový strom,“ upozornil prezident. V únoru totiž bouře vyvrátila smrk používaný dříve pro vánoční zdobení, který byl vysazen v roce 1978. „Vím, že není tak velký jako ten starý, potrvá nějakou dobu, než vyroste. Ale musíme teď odstartovat novou tradici,“ řekl Obama.

Barack Obama v projevu u příležitosti rozsvícení národního vánoční stromu:

„V tomto svátečním období se znovu zaměřujeme na místa, která nás sjednocují, stejně jako na členy rodiny, sousedy, Američany, (…). Připomeňme si, že jsme jedna rodin.“


Vzápětí se Michelle Obamová s dcerami Sashou a Maliou opřely do přepínače a ozdoby na stromě se rozzářily. Dav v tom okamžiku propukl v jásot.

První dáma Michelle Obamová a dcery Malia (vlevo) a Sasha (vpravo)
První dáma Michelle Obamová a dcery Malia (vlevo) a Sasha (vpravo)