Okupaci Wall Streetu podpořil miliardář Branson

Washington - Stoupenci hnutí Okupujte Wall Street demonstrovali ve Washingtonu proti demokratům. Ti podle nich stejně jako republikáni zvýhodňují bohaté. Hnutí naposledy podpořil známý britský miliardář Richard Branson. Slíbil malé půjčky pro chudé a vzkázal bankéřům a podnikatelům, aby napravili svoje chyby.

Už skoro tři měsíce protestují proti chamtivosti korporací a sociální nespravedlnosti. Jejich tábory policie postupně vyklízí, pořád ale ještě dokáží demonstranti z hnutí okupujte Wall Street zaplnit ulice. Naposledy třeba ve Washingtonu. Hnutí teď navíc získalo významného spojence. 

„Demonstrace z Wall Street stojí podle mě na velmi oprávněných základech. Měli bychom je poslouchat,“ zastal se protestujících britský podnikatel a miliardář Richard Branson. Bankéřům z Wall Street pak vzkázal, že by měli použít své prémie k napravení ekonomických škod, které sami způsobili: „V bankovnictví je řada lidí, kteří všechno kazili a svět skoro dostali na kolena. Měli by si to uvědomit a snažit se o dobrou věc.“ 

S nápadem na nakopnutí ekonomiky přišel i on sám. Bransonova společnost koupila nedávno britskou banku Northern Rock a podnikatel chce, aby poskytovala malé půjčky chudým. „Mikroúvěry fungují dobře v Africe nebo Indii a stejně dobře by mohly fungovat i v Británii nebo Spojených státech. Nikdo tu nedává malé půjčky v řádu několika tisícovek dolarů. I to přitom stačí na založení vlastní živnosti,“ vysvětluje miliardář. 

Bankéři a podnikatelé jsou podle Bransona k nápravě světových problémů a ekonomiky mnohem lépe vybavení než politici a sociální pracovníci. A měli by toho využít. Ostatně to samé chtějí i demonstranti z Wall Street, kteří tvrdí, že 1 procento nejbohatších ovládá svět. A po zbylých 99 chce, aby platili za jejich chyby.