Su Ťij: Barma by mohla být na cestě k demokracii

Rangún - Barma musí udělat ještě mnoho kroků, aby se dostala na cestu k demokracii, řekla opoziční politička Aun Schan Su Ťij, se kterou se v Barmě setkala americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Mluvily spolu v domě, kde Su Ťij strávila víc než patnáct let v domácím vězení. Clintonová předtím barmskou vládu vyzvala, aby propustila všechny politické vězně a pokračovala v zahájených reformách.

Obě političky se sešly u společné večeře. Su Ťij je zatím sice proti zrušení sankcí proti barmskému režimu, zároveň ale vyjádřila optimismus, že by se vedení země mohlo vydat na cestu k demokracii. K tomu je prý ale potřeba spolupráce vlády, opozice i „našich přátel ve Spojených státech a na celém světě“, řekla také Su Ťij. 

Barmský režim musí učinit pokrok, ale čekáme, že k tomu dojde co nejrychleji, zdůraznila rovněž. Návštěvu Clintonové označila za historický okamžik: „Doufáme, že díky tomuto setkání budeme schopni pokročit a obnovit vztahy přátelství a porozumění, které navázaly naše země po získání nezávislosti.“ 

Hillary Clintonová a Su Ťij
Zdroj: AP Photo
Autor: Khin Maung Win

Hillary Clintonová: „Cílem je už od samého začátku demokracie. Víme, že Barma jde po velmi dlouhé a těžké cestě a dnes už tu vidíme příležitost.“ 

Su Ťij: „Ještě než se rozhodneme o dalších krocích, musíme zjistit, co je pro nás nejdůležitější. Je jisté, že potřebujeme, aby byla Barma právním státem a aby to právo bylo civilní. Co nejdřív musí taky skončit veškeré násilí a etnické konflikty.“Clintonová barmské političce předala dopis od amerického prezidenta, který jí v něm vyjadřuje podporu. Americká ministryně zahraničí kromě vůdkyně opozice jednala v Barmě i s vládními představiteli – s prezidentem a ministrem zahraničí. Vyzvala je k propuštění politických vězňů, nastínila také, že by USA díky pokroku režimu k demokracii mohla zvážit zmírnění ekonomických sankcí vůči této zemi.