Merkelová o vyhnancích: Nezaměňujme příčinu s následkem

Berlín - Vzpomínky na německé vyhnance, kteří museli své domovy po druhé světové válce opustit, si musí uchovat i příští generace. Nesmí se ale zaměňovat příčina s následkem, neboť nebýt nacismu by se žádné vyhánění po roce 1945 neuskutečnilo. Prohlásila to německá kancléřka Angela Merkelová na dnešním setkání vyhnanců a vysídlenců konzervativní vládní unie CDU/CSU v Berlíně. Dodala nicméně, že „vyhnání je a zůstane za vší historickou pravdou přirozeně křivdou“.

Vzpomínky se podle Merkelové přirozeně mění, ale země, která chce svou budoucnost stavět v jednotné Evropě, si musí být vždy vědoma své historie. Podpořila tak iniciativy, které usilují o ustavení pamětního dne pro vyhnance a vysídlence.

Po druhé světové válce muselo z rodných zemí i z odstoupeného území zejména Polsku a tehdejšímu Československu a Sovětskému svazu odejít do Německa několik milionů etnických Němců. Z Československa jich bylo odsunuto více než 2,5 milionu.

Němci by si měli podle kancléřky připomínat vysídlence nejen chystaným berlínským Centrem proti vyhnanectví, ale také rozličnými zvyky a historií. Zmíněné dokumentační středisko by se podle plánů nemělo věnovat jen Němcům, ale všem vyhnancům 20. století. ČR a Polsko už dříve vyslovily obavy, aby centrum nepřipomínalo hlavně německé oběti válečných a poválečných událostí, a vinu Němců tak nezmenšovalo.