V Egyptě volilo nejvíc lidí od dob faraonů

Káhira - Prvního kola první etapy parlamentních voleb v Egyptě se zúčastnilo 62 procent voličů, nejvíc „od dob faraonů“. Oznámil to předseda ústřední volební komise, výsledky ale neoznámil. Podle odhadů připadl největší podíl hlasů - 40 procent - politické straně islamistického hnutí Muslimské bratrstvo, následované ultrakonzervativní islamistickou stranou Núr a koalicí liberálních stran.

Na dnešní tiskové konferenci, kde měly výsledky zaznít, oznámil předseda komise jména kandidátů, kteří se zúčastní druhého kola první etapy voleb naplánovaného na příští pondělí a úterý. Výsledky politických stran ale nesdělil. „Tento fascikl je příliš velký a já už nemám energii,“ prohlásil. Popsal také podmínky během sčítání hlasů, kde soudci, kteří na proces dohlíželi, pracovali ve spoře osvětlené místnosti, kde „nebylo možné, aby někdo dělal svou práci“. Novinářům pak řekl, že hrubé výsledky budou brzy dostupné na stránkách komise, a doporučil jim, aby analýzu na tomto základě vypracovali sami.

První kolo voleb do dolní komory egyptského parlamentu se konalo v pondělí a v úterý a zúčastnilo se ho více než 13 milionů voličů. Předpokládané vítězství strany Muslimského bratrstva i salafistické strany vyvolalo obavy tisíců laiků i desetiprocentní křesťanské koptské menšiny v zemi, která si v minulosti stěžovala na údajnou diskriminaci ze strany Káhiry. Představitelé obou islamistických hnutí se však snažili obavy zmírnit. Mluvčí strany Núr Muhammad Núr sdělil, že „zkřivit vlásek na hlavě koptů je proti jejímu programu“.

Výsledky prvních voleb po únorovém svržení prezidenta Husního Mubaraka měly být původně oznámeny ve středu, dvakrát ale byly odloženy. Šéf ústřední komise odklad ve čtvrtek vysvětlil pokračujícím sčítáním hlasů v některých volebních obvodech, které způsobila masivní účast.

 

Egyptu od svržení Mubaraka vládne armáda. Proti setrvání egyptských generálů u moci se dnes na káhirském náměstí Tahrír podobně jako v listopadu konala demonstrace.