V Rusku se už ode dneška neagituje

Moskva - V Rusku dnes panuje „den ticha“ před nedělními volbami do Státní dumy, dolní komory parlamentu. Předvolební agitace je zakázána, ústřední volební komise dosud žádné vážné prohřešky nezaznamenala. Volební místnosti již střeží zesílené policejní hlídky, moskevská policie také „preventivně“ zatkla desítku opozičních aktivistů.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Alexander Zemlianichenko

Potíže má i nevládní organizace Golos, která ruské volby monitoruje jako jediný domácí nezávislý pozorovatel již deset let a ještě daleko před nedělním hlasováním zaznamenala tisíce přehmatů proti pravidlům. Ředitelka organizace Lilija Šibanovová strávila noc na dnešek na moskevském letišti Šeremeťjevo, kde ji celníci nakonec zabavili přenosný počítač. Ještě dříve moskevský soud potrestal Golos pokutou 30 000 rublů (asi 18 200 Kč) za zveřejnění předvolebních průzkumů v období, kdy to zákon již zakazuje. Pokuta následovala poté, co úřady obvinily Golos, že odhalováním předvolebních přešlapů diskredituje hlavně vládní stranu Jednotné Rusko, a polostátní televize NTV organizaci napadla za přijímání grantů od USA.

Rusko se připravuje na volby
Rusko se připravuje na volby

O přízeň voličů se v nedělních volbách smí poprvé ucházet všech sedm povolených stran, ale „nesystémová opozice“, ostře kritizující Kreml, opět nebyla k volbám připuštěna. Podle průzkumů mají novou dumu tvořit stejné čtyři strany jako dosud. Hádankou je jen, zda vládní Jednotné Rusko přijde o dosavadní více než dvoutřetinovou „ústavní“ většinu a spokojí se s prostou, nadpoloviční většinou mezi 450 poslanci. Jakkoli by se poměry v zemi ani po neděli neměly zásadněji změnit, sama kampaň byla podle komentátorů až nečekaně živá.

Nedělní volby potrvají od osmi rána do osmi večer místního času, čili vzhledem k časovému posunu začalo hlasování na ruském Dálném východě ještě v noci ze soboty na neděli podle středoevropského času. Dílčí výsledky mají následovat po uzavření volebních místností, předběžné výsledky mají být ohlášeny v pondělí.

Rusko se připravuje na volby
Rusko se připravuje na volby