Kanadskou armádu vyzbrojují domorodí lovci tuleňů

Ottawa - Nerostné bohatství Arktidy láká země ležící kolem severního polárního kruhu - mnohé z nich posilují své vojenské jednotky na Dálném severu. Občas zjišťují, že nejlepší prostředky pro přežití v extrémních podmínkách už dávno znají jejich původní obyvatelé. Kanadská armáda si teď objednala od Inuitů dodávku jejich tradičního dopravního prostředku - polárních saní. Ty původně tahali psi, teď je tahají spíš sněžné skútry.

Skupina Inuitů dostala nabídku, aby přímo na vojenské základně ve měste Yellowknife vyrobila zhruba pět desítek saní. Tento dopravní prostředek převzaly jednotky operující na Dálném severu už dávno, teď ale Kanada věnuje svým základnám v nejhůře dostupných oblastech víc pozornosti než jindy - stejně jako vlády v dalších severských zemích. Začíná totiž hra o obrovské zásoby plynu a ropy v regionu, kde se o přesné vymezení hranic zatím nikdo příliš nestaral.

Eskymácké saně
Eskymácké saně

I Kanada posiluje své jednotky na odlehlých základnách. Pokud by atmosféra mezi mocnostmi na severu ochlazovala na hodnoty typické pro tamní klima, asi by i Kanaďané museli do regionu přemístit sofistikovanější vojenskou techniku. Zatím doufají, že si vystačí s osvědčenou pomůckou lovců tuleňů.