Oběti bhópálské katastrofy chtějí víc peněz

Bhópál - V indickém Bhópálu dnes za vyšší odškodné protestují tisíce lidí, kteří se před více než čtvrtstoletím stali obětí chemické havárie v továrně americké firmy Union Carbide. Došlo k ní přesně před 27 lety, v noci z 2. na 3. prosince 1984. Únik prudce jedovatých plynů zabil během prvního týdne po katastrofě na 8 000 lidí, dalších asi 15 000 zemřelo v následujících letech. Trvalými následky otravy trpí přes 100 000 lidí. Šlo o největší chemickou katastrofu v dějinách.

Demonstranti zablokovali pět železničních tratí, jež vedou napříč městem. Chtějí tak pomoci prosadit svůj požadavek na to, aby firma Dow Chemicals, jež před deseti lety Union Carbide koupila, zaplatila obětem dodatečné odškodnění ve výši 8,1 miliardy dolarů.

Akci organizuje pět skupin, které sdružují oběti chemické havárie. Mezi demonstranty převažují ženy, které se usadily na kolejích, a zablokovaly tak veškeré vlakové spoje. Policie se je snažila vyhnat obušky, ale zatím se jí to nepovedlo. Tři lidé byli kvůli zraněním převezeni do nemocnice.

Firma Union Carbide za svůj podíl na havárii zaplatila indické vládě jednorázovou částku 470 milionů dolarů, i když ta původně požadovala 3,3 miliardy dolarů. Podle demonstrantů bylo odškodné za tak rozsáhlou katastrofu směšně malé a požadují pro půl milionu přeživších, kteří dodnes trpí zdravotními problémy, dalších 8,1 miliardy dolarů. Nynější vlastník chemického koncernu však trvá na tom, že žádné další vyrovnání platit nebude.

Protesty v indickém Bhópálu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Rafiq Maqbool

Velké vášně nedávno v Indii vzbudila také informace o tom, že Dow Chemicals je jedním ze sponzorů nadcházejících olympijských her v Londýně. Někteří indičtí sportovci požadují, aby pořadatelé sponzorskou smlouvu s touto firmou zrušili. Olympijské hry jako celek však Indie bojkotovat nehodlá.